Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Postulaty Kocha


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Objawom chorobowym bardzo często towarzyszą różni potencjalni sprawcy choroby, co utrudnia sformułowanie diagnozy. Wśród współwystępujących mikroorganizmów tylko jeden jest pierwotnym sprawcą choroby, pozostałe zaś są wtórnymi czynnikami chorobotwórczymi lub organizmami saprotroficznymi. Ujawnienie sprawcy choroby jest możliwe po spełnieniu postulatów Kocha. Nazwa tych postulatów pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza, Roberta Kocha, który je sformułował w roku 1882.

Postulatami Kocha są:

1.
Patogen musi wystąpić na wszystkich badanych roślinach chorych.
2.
Patogen musi zostać wyizolowany i wyhodowany na sztucznym podłożu agarowym i opisany (pasożyt fakultatywny) lub wyodrębniony i wyhodowany na wrażliwej roślinie gospodarzu (pasożyt obligatoryjny) i opisany.
3.
Patogen pochodzący z czystej kultury musi zostać użyty do zainokulowania zdrowej rośliny tego samego gatunku i tej samej odmiany oraz musi wywołać objawy chorobowe identyczne do tych stwierdzonych na roślinach chorych pochodzących z pola lub innego stanowiska uprawnego.
4.
Patogen musi zostać ponownie wyodrębniony i wyhodowany w czystej kulturze, a jego cechy muszą być identyczne z tymi określonymi w postulacie 2.